٥- بیماری جسمی اعتیاد

 

در قسمت پیش تاثیر مصرف مواد مخدر بر روی ذهن ما، به عنوان افراد معتاد به چنین موادی، بررسی شد. اما این قسمت به بررسی علائم جسمی اعتیاد اختصاص دارد. اطلاعات ارائه شده در این بخش کمک می کند تا  متوجه شویم که چرا نمی توانیم به خواست و اراده خود و به تنهایی اعتیاد به مواد مخدر را ترک کرده و وارد مسیر بهبودی شویم.

 

 

 

 

بر اثر مصرف طولانی مدت مواد مخدر، درساختار و فعالیت مغز دو تغییر عمده رخ می دهد.  این تغییرات عبارتند از:  

١- تحریک شدن مدار پاداش مغز

مصرف طولانی مدت مواد مخدر نحوه فعالیت و ساختار مغز را  تغییر می دهد و پس از آن مغز برای فعالیت عادی خود به مواد مخدر وابسته می شود. در اين مرحله است كه می توان گفت بیماری اعتیاد در فرد توسعه پیدا کرده است . دوپامین (Dopamine) ماده ای شیمیایی است که به طور طبیعی در مغز تولید می شود و احساس رضایت و لذت را در انسان به وجود می آورد. برای مثال، ورزش جدی و مداوم میزان تولید دوپامین را در مغز  افزایش می دهد و انسان احساس شادی و تندرستی می کند. مواد مخدر سبب می شود تا بدن انسان به گونه ای غیر طبیعی مقادیر زیادی دوپامین تولید کند و به همین علت است که احساس سرخوشی و نشئه بودن به انسان دست می دهد. اما از آنجایی که برای بوجود آوردن احساس لذت یا رضایت خاطر مواد شیمیایی بیرونی ( مواد مخدر) به مغز داده می شود؛ مغز به تدریج و به آهستگی قدرت و قابلیت تولید دوپامین طبیعی، برای احساس لذت و سرخوشی را از دست می دهد.

 

مدار پاداش مغز بر اثر مصرف مواد مخدر به دو شیوه تحت تاثیر قرار می گیرد:

اولین تاثیر: پس از چندین بار احساس نشئگی و لذت ناشی از مصرف مواد مخدر، مغز توانایی خود را برای لذت بردن از فعالیت های عادی از دست می دهد. برای مثال ، مردم عادی از رفتن به سینما لذت می برند اما معتاد به علت احساس لذت شدید از مصرف مواد مخدر از کسب لذت های ساده در زندگی محروم می شود.

دومین تاثیر: مغز همواره خود را با دریافت مواد شیمیایی بیرونی سازگار می سازد و برای اینکه فعالیت و عملکردی عادی داشته باشد به مصرف هرچه بیشتر مواد مخدر نیاز پیدا می کند.

 

٢- مختل شدن پیام رسان های شیمیایی مغز

دومین تاثیر مواد مخدر بر روی مغز، مختل ساختن سیسم ارتباطات مغز است که با دو نشانه همراه است:

 

نشانه اول:  پدیدۀ ویار

نشانه دوم:  مقاوم شدن بدن

 
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به مرکز بهبودی اقامتی خانه دوست یاران می باشد.